Şebnem Ferah (dinle ve izle)

Şebnem Ferah'ın onlarca sayıdaki şarkısını aşağıdaki listeden kesintisizce dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.
İyi eğlenceler...

 1. Şebnem Ferah - Fırtına
 2. Şebnem Ferah - Bu Aşk Fazla Sana
 3. Şebnem Ferah - Bugün
 4. Şebnem Ferah - Mayın Tarlası
 5. Şebnem Ferah - Yağmurlar
 6. Şebnem Ferah - Ben Şarkımı Söylerken
 7. Şebnem Ferah - Sil Baştan
 8. Şebnem Ferah - Çakıl Taşları
 9. Şebnem Ferah - Sigara
 10. Şebnem Ferah - Vazgeçtim Dünyadan
 11. Şebnem Ferah - Çakıl Taşları
 12. Şebnem Ferah - Can Kırıkları
 13. Şebnem Ferah - Yalnız
 14. Şebnem Ferah & Hayko Cepkin - Özgürce Yaşa
 15. Şebnem Ferah - Eski
 16. Şebnem Ferah & Nilüfer - Erkekler Ağlamaz
 17. Şebnem Ferah - Birileri Var
 18. Şebnem Ferah - Vazgeçtim Dünyadan
 19. Şebnem Ferah - Bugün
 20. Şebnem Ferah - Hoşçakal
 21. Şebnem Ferah - Yeniden Doğup Gelsem
 22. Şebnem Ferah - Can Kırıkları
 23. Şebnem Ferah - Oyunun Sonu
 24. Şebnem Ferah - Ay
 25. Şebnem Ferah - Fırtına
 26. Şebnem Ferah - Babam, Oğlum
 27. Şebnem Ferah - Ben Bir Mülteciyim
 28. Şebnem Ferah - Delgeç
 29. Şebnem Ferah - Okyanus
 30. Şebnem Ferah - Deli Kızım Uyan
 31. Şebnem Ferah - İyi-Kötü (Dans Pisti)
 32. Şebnem Ferah - Bu Aşk Fazla Sana
 33. Şebnem Ferah - Sigara
 34. Şebnem Ferah - Ben Şarkımı Söylerken
 35. Şebnem Ferah - Mayın Tarlası
 36. Şebnem Ferah - Yağmurlar
 37. Şebnem Ferah - Birileri Var
 38. Şebnem Ferah - Çok Yorgunum
 39. Şebnem Ferah - Sil Baştan
 40. Şebnem Ferah & Özge Fiskin - Uninvited
 41. Şebnem Ferah - Eller Günahkar

 

Şebnem Ferah

12 Nisan 1972 yılında Yalova'da doğdu. Kırmızı elbiseler giyerek mahallede şarkılar söyleyen Şebnem Ferah'ın müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlamış. Şebnem'in müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü olmuş. İlk okulda enstrüman ve solfej dersleri almaya başlamış. Şebnem'in ailesinde hemen hemen herkes müzikle içiçe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik konusunda bilgili ve hazır olarak atılmış piyasaya.

 

İlk okul yıllarında mandolin kursu alan Şebnem okul orkestrasında da solistlik yapmış ve bugüne dek hayatını müzikle bağdaştırmış. Liseyi Bursa Gemlik'te 'Özel Namık Sözeri Lisesinde ' yatılı bir öğrenci olarak okumuş ve bu dönemler Şebnem'in kendisini tanımasına , tek başına ayakta kalmasına yardımcı olmuş.

Şebnem'in okul orkestralarında başlayan bu serüveni daha sonra küçük topluluklarla devam etmiş. Lise zamanlarında ' Pegasus ' adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Şebnem , 80'lerin ortasında Bursa'da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat abisiyle tanışmış ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu 'Volvox' grubuyla gerçekleştirmiştir. Müzik uğruna ' Odtü Ekonomi ' Bölümünü 2. sınıftan terk etmiş ve daha sonra İstanbul'a gelince ' İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı ' bölümüne kaydolmuş.

1994 yılında ' Volvox ' grubunun dağılması sonucu Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başlamış. Rahmetli sanatçımız Onno Tunç ve Sezen Aksu'nun keşfi sonucu Underground ortamdan daha Ferah bir ortama kavuşmuş.

Daha sonra ' 15 Kasım 1996 Cumartesi ' günü ' KADIN ' adlı ilk solo albümünü çıkardı. İlk videosunu ' Vazgeçtim Dünyadan ' adlı parçasına çeken Şebnem , Rock müzik piyasasını yeni bir döneme soktu. Çıkışıyla büyük bir sansasyon yarattı. Gerek kaset satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy gösterdi. Daha sonraları ' Yağmurlar ' , ' Bu Aşk Fazla Sana ' ve ' Fırtına ' adlı şarkılarına klip çekti. İlk konserini ' 04 Nisan 1997 ' de ' İzmir Ege Üniversitesi ' nde verdi ve büyük bir kalabalığa yaklaşık 6000 kişiye unutulmayacak dakikalar yaşattı. İzmir'deki konserin ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserlerine devam etti ve bu konserlerin yanı sıra düzenli bar programları da yaptı.

Tabii ki Şebnem`in yaşadığı çok büyük acılar da oldu. 1998 yılında Ablası Aycan Ferah`ı yitirdi. Üzüntülü bir dönemin ardından 2.5 yıllık bir aradan sonra ' 24 Haziran 1999 Perşembe Günü ' ikinci albümünün ilk klibi ' Bugün ' müzik kanallarında boy göstermeye başladı ve tarih ' 30 Haziran 1999 Çarşamba ' yı gösterdiği zaman ' Artık Kısa Cümleler Kuruyorum ' adlı ikinci albümünü yine sansasyonlu bir şekilde bizlere sundu. İlk albümünde olduğu gibi ikinci albümünde de İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan Şebnem yine herkesi üzerine yoğunlaştırdı. Çok samimi sözlerin üzerine sarılmış etkileyici melodiler yine hafızamıza kazınacak ve aklımızdan asla silinmeyeceklerdi. Albümün ikinci videosu ' Artık Kısa Cümleler Kuruyorum ' şarkısına geldi , klibin yönetmenliğini Hakan Yonat yaptı.

İkinci albümün ardından yine araya uzun bir stüdyo dönemi girdi. Bu arada acılar Şebnem`in peşini bırakmadı. 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos depreminde Babası Ali Ferah`ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha da sıkı sarılmayı tercih etti. Böylece ' 03 Ekim 2001 ' tarihinde ' Perdeler ' adlı üçüncü albümü yayınlandı ve yine büyük beğeni topladı. Bu sefer ki albümde Şebnem , İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştı. Bu albümden ilk video , albümle aynı adı taşıyan ' Perdeler ' şarkısına çekildi. Klip, Türkiye standartlarının çok dışında ve oldukça güzel görüntüler barındırıyordu. Bu klipten kısa bir süre sonra ' Sigara ' şarkısı da , renkli cam da boy göstermeye başladı.

İki yıl aradan sonra , tarih ' 12 Mayıs 2003 Pazartesi Günü ' yeni albümünün ilk videosu ' Ben Şarkımı Söylerken ' müzik kanalarında dönmeye başladı. ' 15 Mayıs 2003 Perşembe Günü ' ' Kelimeler Yetse ' adlı muhteşem bir albümle Şebnem tekrar aramıza dönmüş oldu. İlk klibiyle kendinden oldukça söz ettirmeyi ve yine yeniden gündeme oturmayı başardı. Röportajlar , Tv programları derken kendini yoğun bir temponun içinde bulan Şebnemin ilk konseri Fanta`nın ' Gençlik Festivali ' adı altında düzenlediği organizasyonda olacak. Konserin ilk ayağı İzmir olmakla beraber bu turne 17 İl`i kapsayacak.

Albümlerinin dışında da Şebnem Ferah'ı pek çok farklı çalışmada görmemiz mümkün. Kimi şarkıcıya geri vokalleriyle , kimisiyle düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra bir çok sanatçıyla beraber yardım konserleri vererek pek çok faaliyette bulunmuştur..

Geri vokal yaptığı sanatçılar Sezen Aksu , Sertab Erener , Levent Yüksel , Nilüfer , Demir Demirkan , Tüzmen , Yaşar Gaga , Ajda Pekkan , Özlem Tekin , Tarkan , Çelik , Teoman , Haluk Levent . Düet yaptığı sanatçılar Müzeyyen Senar (Sarı Kurdelem Sarı) , Polad Bülbüloğlu (Gel Ey Seher) , Kargo (Kalamış Parkı) , Teoman (iki yabancı).

Ayrıca Bülent Ortaçgil'e saygı albümünde bir Bülent Ortaçgil klasiği olan ' Değirmenler ' şarkısını da yorumlamıştır.

Bu çalışmaların dışında ' Little Mermaid ' (Küçük Denizkızı) adlı çizgi filmde seslendirme yapmış ve soundtrackinde bulunan ' O Dünyada ' isimli şarkıyı seslendirmiştir. Toprak Sergen Ve Aydan Şener'in Oynadığı bir filmde ise , söz ve müziği Demir Demirkan'a ait olan ' Ay Işığında Saklıdır ' adlı şarkıyı seslendirmiştir.

Bunun yanı sıra reklam jingle'larıyla da karşımıza çıkmıştır. Akbank reklamı , Tat Ketçap , Pepsi ve son olarak Fanta reklamıyla hem göze hemde kulağa hitap etmeyi başarmıştır. Kısacası Şebnem varolduğu günden bu yana bir çok eşsiz başarıya imza atmıştır. Kendi ruhunun müziğini bulup , seçtiği yolda emin ve sağlam adımlarla yürümeyi başaran , içi doldurulmuş boş şarkıları değil hayatın gerçeklerini yansıtan şarkılarını , eşsiz sesini bizlere sunan ve en önemlisi dinleyenlerine Yüreğinin Tümünü açmaktan çekinmeyen , daima Samimi Duygularını paylaşan Gerçek Müzisyen Şebnem Ferah'a binlerce teşekkürler.

Kaynak: baktabul.net

Share Share Editor: ertu67 | Posted: 2013/07/25 | Views: 7881

Comments

18 + 20 =
Ana Sayfa | Arama | İletişim | Kullanım Şartları
Editor