Müzeyyen Senar Şarkıları dinle

Türk Sanat Müziğinin usta yorumcusu Müzeyyen Senar'ın sesinden Türk Sanat Müziği'nin eşşiz eserlerini dinleyebilirsiniz.

 1. Müzeyyen Senar - Benzemez Kimse Sana
 2. Müzeyyen Senar - Kapıldım Gidiyorum Bahtımın Rüzgârına
 3. Müzeyyen Senar -Ormancı
 4. Müzeyyen Senar - Bursalı misin Kadifeli Gelin
 5. Müzeyyen Senar - Geçti Sevdalarla Ömrüm
 6. Müzeyyen Senar -Gurbette Ömrüm Geçecek
 7. Müzeyyen Senar - Keklik
 8. Müzeyyen Senar - Bir İhtimal DAha Var
 9. Müzeyyen Senar -Kırmızı Gülün Alı Var
 10. Müzeyyen Senar - Ben seni unutmak için sevmedim
 11. Müzeyyen Senar - Dalgalandım da Duruldum
 12. Müzeyyen Senar -Kimseye Etmem Şikayet
 13. Müzeyyen Senar - Unutturamaz seni Hiçbirşey
 14. Müzeyyen Senar - Fikrimin İnce Gülü
 15. Müzeyyen Senar -Gamzedeyim Deva Bulmam
 16. Müzeyyen Senar - Akşam Oldu Hüzünlendim
 17. Müzeyyen Senar - Ağlamakla İnlemekle Ömrüm Gelip Geçiyor
 18. Müzeyyen Senar - Gecenin MAtemini
 19. Müzeyyen Senar -Vardar Ovası
 20. Müzeyyen Senar - Şarkılar Seni Söyler
 21. Müzeyyen Senar - Bir Sen Kaldın İçimde

Müzeyyen Senar Kimdir?

1918 yılında Bursa'nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun[4] sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

Share Share Editor: asmer | Posted: 2013/08/31 | Views: 7231

Comments

5 + 5 =
Ana Sayfa | Arama | İletişim | Kullanım Şartları
Editor