Cilt Bakımı İçin Doğal Temizleyiciler

Cildimiz her gün yaşam tarzının ve çevresel faktörlerin olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır. Zararlı yaşam tarzı faktörleri arasında;

  • Sigara
  • Alkol
  • Kötü beslenme
  • Yeterince uyumamak
  • İlaç kullanımı
  • Egzersiz yapmamak
  • Aşırı miktarda çay ve kahve tüketimi
  • Bir de bunlara vücudumuzun kaybettiği suyu yerine koymak için yeterli su içmemeyi sayabiliriz.

Ayrıca cildimizi her gün etkileyen çevresel faktörler arasında güneş ışınları ( erken yaşlanmanın, pigmentasyonun ve cilt kanserlerinin birincil nedenidir), zararlı başka ışınlar, rüzgar, aşırı nemli havalar, hava kirliliğini ve stresi sayabiliriz.

Tüm bu faktörler cildin daha hızlı yaşlanmasına, cildin donuk ve renksiz bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

Bu durumda cildimizin daha sağlıklı görünmesini sağlamak için ilk adım cilt temizliğidir. Bunun için evde kendi imkanlarımızla çeşitli temizleyiciler yapabiliriz.

Hasas Ciltler İçin Papatyalı Temizletici

1 yemek kaşığı salatalık suyu
2 yemek kaşığı taze papatya çiçeği
(ya da 1 yemek kaşığı kuru papatya)
1 bardak saf su
1 yemek kaşığı gliserin
1 yemek kaşığı aloe vera jeli


Bu mevsimde taze papatya bulabilirsiniz ama toplamaya zamanınız yoksa papatya çayı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde çok etkilidir. Tüm maddeleri karıştırarak temiz bir kaba koyun. Cildinize masaj yaparak sürün ve ılık suyla yıkayın. Bu sabun içermeyen hafif bir temizleyicidir... Salatalık suyu, papatya ve aloe vera jeli cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu temizleyiciyi günde iki kere (sabah-akşam) kullanabilirsiniz.

Her Türlü Cilt İçin Temizleyici
 
2 tatlı kaşığı kuru lavanta
2 tatlı kaşığı kuru gül yaprağı
4 tatlı kaşığı yulaf
4 tatlı kaşığı kaolin (kil)

Sabun içermeyen bu temizleyici her türlü ciltte mükemmel sonuç verir.
Kahve çekme makinesinde yulafı lavanta ve gül yapraklarını un haline gelene kadar çekin. Hazırladığınız bu karışıma kili karıştırın ve hava almayan bir kavanoza koyun. Kullanacağınız zaman 1 çay kaşığı kadar tozu biraz su ile avucunuzda ıslatın, yumuşak hamur kıvamına getirin. Cildinize masaj yaparak yayın ve daha sonra soğuk su ile yıkayın. Bu temizleyiciyi günde iki kere (sabah-akşam) kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Temizleyici


1 yemek kaşığı kadar bal
2 yenek kaşığı gliserin
1 çay kaşığı sıvı sabun
Uygulama:
Tüm maddeleri karıştırarak temiz bir şişeye koyun. Cildinize masaj yaparak sürün ve ılık suyla yıkayın. Bal cildi hem temizler hem de yumuşatır. Bu temizleyici özellikle kuru ciltlerde çok etkilidir. Bu temizleyiciyi günde iki kere (sabah-akşam) kullanabilirsiniz.

 

Salatalıklı temizleme sütü


Bir adet salatalık, 25 gr. badem yağı.
 İyice yıkanan salatalık kabukları soyulmadan rendelenir. 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Üzerine badem yağı ilave edildikten sonra cilt silinir. (Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.)

 

Sütlü temizleme kremi


500 gram inek sütü, 500 gram saf alkol.
Uygulama: Süt kaynatılmadan saf alkolle karıştırılır ve cilt bu karışımla silinir. Karışımın lekeleri de azaltan özelliği vardır. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.

 

Papatyalı temizleme sütü

Malzeme: Bir kahve fincanı yağlı süt, iki çorba kaşığı sarı papatya.
Uygulama: İçine su konulan bir tencerenin üzerine başka bir tencere konur. Malzemeler üstteki tencerede karıştırılıp, kısık ateşte ısıtılır. Sütün üzerinde kaymak oluşmadan, ocaktan alınıp, iki saat dinlendirilir. Karışım süzüldükten sonra, cilt silinir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede, buzdolabında bir hafta muhafaza edilir.

Share Share Editor: asmer | Posted: 2011/12/20 | Views: 4503

Comments

11 + 5 =
Ana Sayfa | Arama | İletişim | Kullanım Şartları
Editor